wtorek, 19 sierpnia 2014

Jak często należy wymieniać bieliznę i dlaczego?


Stan bielizny jest równie ważny jak jej estetyczny wygląd. Aby zachować jędrny i ładny biust trzeba nie tylko dobrać właściwy stanik, dbać o niego, ale także wiedzieć kiedy należy go wymienić. 


http://www.angel.pl/szukaj-o_s_a_c-76,n-1=BIUSTONOSZE-_1.html


Przy standardowym użytkowaniu okres trwałości stanika to 3-6 miesięcy, jeśli mamy więcej niż 3 staniki do codziennego użytku czas ten może się wydłużyć do roku. Pamiętajmy, że stanik nienoszony również się niszczy, ponieważ rozkładowi ulegają włókna, z którego jest zrobiony. Dla przypomnienia: stanik należy prać ręcznie co 2-3 dni w zależności od stopnia zabrudzenia. Staniki do zadań specjalnych: sportowe czy do karmienia pierzemy po każdym użyciu. Biustonosze suszymy rozłożone z dala od bezpośredniego źródła ciepła, ponieważ zbyt wysoka temperatura uszkadza syntetyczne włókna zawarte w każdym staniku.


http://www.angel.pl/biustonosze-bradotka-balconette-o_c_82_1.html
  
Elastan (lycra), tworzywo dodawane dla nadania elastyczności stosuje się w miejscach, gdzie stanik musi podtrzymywać biust. Gdy zauważymy przetarcia, zmiany gęstości materiału czy drobne niteczki wystające spod spodu to znak, że stanik nie nadaje się już do użycia. Mikrofibra poliamidowo-poliestrowa -delikatny, miły w dotyku materiał o właściwościach myko- i bakteriostatycznych stosowany jest w produkcji bielizny kąpielowej, jego trwałość jest większa niż innych syntetyków jednak bieliznę z niego wykonaną wymieniamy z przyczyn higienicznych po ok. 12 miesiącach, zwłaszcza jeśli jesteśmy stałymi bywalczyniami pływalni. 

http://www.angel.pl/na-plaze-o_c_75_1.html

Najgorszą trwałość ma bielizna wykonana z bawełny, jednak najbardziej ja lubimy i cenimy ze względu na jej wyjątkową delikatność. Można ją prać w wyższej temperaturze i dezynfekować za pomocą pary wodnej, jednak bawełna szybko się deformuje i taki stanik po 6-7 miesiącach jest już do wyrzucenia. 
Bielizna bawełniana z dodatkiem poliestru jest trwalsza, lżejsza i lepiej odprowadza wodę, dlatego świetnie sprawdza się na siłowni czy bieżni, jednak jak w przypadku kostiumów pranie w niskiej temperaturze nie usuwa wszystkich grzybów i bakterii i po dłuższym użytkowaniu mamy w szafie bombę biologiczną. 

http://www.angel.pl/biustonosze-sportowe-o_c_193_1.html

Włókno wiskozowe czyli popularny wśród pokolenia naszych babć "sztuczny jedwab" to delikatne włókno sztuczne pochodzenia naturalnego. Surowcem do produkcji wiskozy jest celuloza, włókno uzyskuje się poprzez wtryskiwanie pulpy celulozowej poddanej działaniu ługu sodowego do koagulanta w postaci kwasu siarkowego, jest to piękny i pasjonujący proces szczególnie dla wielbicieli nauki. Wiskoza ma konsystencję miodu a po wtłoczeniu do kwasu siarkowego przybiera wygląd nitek karmelu, są to właśnie nasze włókna. Stosuje się je w bieliźnie sportowej i nocnej, jest lekka i miękka, niestety nietrwała, włókna celulozowe ulegają szybkiemu rozkładowi pod wpływem potu i zaczynają nabierać nieprzyjemnego zapachu. Średnia trwałość przy normalnym użytkowaniu to ok 6 miesięcy.

http://www.angel.pl/szukaj-o_s_s_mewa_1.html

Bielizna z prawdziwego jedwabiu jest praktycznie niespotykana ze względu na wysoką cenę, jednak i o niej należy wspomnieć. Jedwab jest wrażliwy na wilgoć i szybko się niszczy, należy go prać chemicznie lub w specjalnych płynach do prania. Trwałość bielizny jedwabnej nie jest duża, jednak używana okazjonalnie halka wytrzyma kilka lat. 

http://www.angel.pl/do-zadan-specjalnych-o_c_93_3.html

Choć bielizny nie widać, jej stan wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale na zdrowie i urodę. Nosząc zdefasonowane staniki nie tylko narażamy się na niemiłe przygody, szkodzimy też naszemu biustowi. Zbyt obszerny, rozciągnięty stanik może powodować bóle głowy i otarcia, przyciasny, zniszczony praniem biustonosz zaburza przepływ krwi i limfy, deformuje piersi. 
Nie znaczy to, że jeśli jesteśmy zadowolone z bielizny musimy ją wyrzucić jak przeterminowany jogurt, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i własną oceną. Najlepszym domowym sposobem jest "test lekarza", jeśli w gabinecie lekarskim krępujesz się stanem bielizny oznacza to, że jest ona prawdopodobnie zbyt zużyta ;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz